Video recept:

Pořádný barbecue bůček

4 - 6 porcí

2,5 - 3 hodiny

150 °

Jednoduché

Jak na pořádný barbecue bůček? Jaké suroviny zvolit k přípravě příloh? Proč je důležité si jídlo umět nejen dobře udělat ale i správně naservírovat? Vše vám prozradí naši průvodci v novém dílu Akademie grilování.

Postup přípravy:

Ingredience

Na bůček

  • 1 ½ kg vepřového bůčku
  • Směs koření Burnt Finger Smokey

Příprava samotného masa je velmi jednoduchá. Kilo a půl vepřového bůčku bez kosti začistíme od blan a sundáme z něho kůži, aby se nám tuk na mase hezky rozpustil a dostali jsme do něho chuť koření. Do našeho receptu použijeme vepřový bůček od EMI Foodu z dolnorakouského plemene Duroc, jehož maso i tuk jsou pevné, protože zdejší vepříci jsou krmeni drcenou kukuřicí a obilnou kaší.

Připravené maso nakořeníme. „Jak je v Americe zvykem, maso na barbecue musí být hodně kořeněné, takže se nebojte na bůček nanést pořádnou vrstvu koření,“ radí v úvodu pipMaster a dodává „Koření na barbecue je většinou složeno ze soli, pepře, papriky, cukru a dalších koření, kterými se jednotlivé směsi od sebe navzájem odlišují. Speciálně k našemu bůčku se parádně hodí už hotová směs Burnt Finger Smokey.“

Koření naneste na maso ze všech stran. „Kdo chce mít na mase pořádně silnou vrstvu koření doporučuji potřít maso žlutou americkou hořčicí, jako jsme to dělali u žeber anebo olej, který koření na mase podrží,“ říká pipMaster.

Ideální teploty pro barbecue jsou 100 až 150 °C

S takto připraveným masem můžeme do grilu. Keramický gril Kamado Joe si nahřejeme na 150 °C, vložíme do něho malé polínko ovocného dřeva na zauzení a vložíme do něho bůček, který necháme v grilu dělat 2,5 až 3 hodiny, po 1 a půl hodině do jádra masa vložíme teplotní sondu a necháme ho dojít na cílovou teplotu 90 °C.

Určitě vás zajímá, proč pipMaster roztopil gril jen na 150 °C. Jedná se dokonce o horní teplotní hranici na barbecue. „Koření totiž obsahuje hodně cukru, který se od 160 °C pálí, takže ideální rozsah teplot pro barbecue je od nějakých 100 do 150 °C,“ vysvětluje pipMaster.

Klasické nebo moderní suroviny do příloh?

Než nám maso dojde na finální teplotu připravíme si s pipMasterem přílohy. Zvolil lehký bramborový salát a coleslaw, prostě americkou klasiku.

Na přípravu coleslawu budeme potřebovat hlávku zelí, které si nakrouháme na mandolíně nebo si ho nakrájíme na tenké proužky nožem. Nakrouhané zelí pak pořádně osolíme, aby nám pustilo vodu. Přendáme ho do mísy, kde ho necháme několik minut odležet.

Na lehký bramborový salát si ve slané vodě uvaříme asi kilo malých grenailí. „Do salátu jsou ideální vlažné, protože nám pojmou olivový olej, který do něho budeme dávat,“ říká pipMaster. Vlažné brambůrky si nakrájíme do misky na hrubší kusy. K nim přidáme půlku nadrobno pokrájené bílé a červené cibule. Dále přidáme 4 posekané ředkvičky a 3 nadrobno nasekané klasické nakládané okurky, a takto připravený základ dochutíme. Lehce osolíme, protože brambory již byly předem uvařeny v soli, lehce opepříme, přidáme 2 lžíce vinného octa, 4 až 5 lžic olivového oleje, přidáme 1 vrchovatou lžíci dijonské hořčice a menší lžíci hrubozrnné hořčice a vše opatrně promícháme.

Ingredience

Na salát coleslaw

  • 1 hlávka zelí
  • 1 ks mrkve
  • 2 lžíce jablečného octa
  • 2 lžíce slunečnicového oleje
  • 2 ½ lžíce cukru
  • 5 lžic majonézy
  • sůl

Ingredience

Na bramborový salát

  • 1 kg brambor typu grenaille
  • ½ bílé cibule
  • ½ červené cibule
  • 4 ks ředkviček
  • 3 ks nakládaných okurek
  • 2 lžíce vinného octa
  • 5 lžic olivového oleje
  • 1 lžíce dijonské hořčice
  • 1 lžíce hrubozrnné hořčice
  • sůl a pepř

Do alternativní verze bramborového salátu lze použít celé brambory odrůdy La Ratte, které se vyznačují podlouhlým zakrouceným tvarem s tenkou slupkou, které mají aromatičtější chuť. Doporučujeme ponechat slupku, díky které se do salátu dostane zemitost a možnost ochutnat pátou chuť umami, kterou máme všichni rádi. Další surovina, která lze použít jinak jsou okurky. Místo klasických můžeme použít malé okurčičky typu Cornichos, které mají vyšší trpkost a salátu dodají větší svěžest. A další alternativou červené cibule je šalotka, která zase dodá salátu přírodní sladkost a tím pomůže dokonale propojit všechny chutě dohromady.

Zatímco jsme si připravili bramborový salát nasolené zelí na coleslaw nám hezky zkřehlo. Vymačkáme z něj vodu a nastrouháme k němu jednu mrkev, kterou dochutíme zálivkou. Na ni budeme potřebovat 2 lžíce jablečného octa, 2 lžíce slunečnicového oleje a 2 a půl lžíce cukru, vše důkladně rozmícháme a přidáme do zelí s mrkví. Promícháme, nejlépe rukou a přidáme 5 vrchovatých lžic majonézy. Opět promícháme, opět nejlépe rukou.

Pokud byste uvítali zdravější verzi Coleslawu, lze tuto americkou klasiku pojmout zdravěji a moderněji. Místo hlávkového zelí do svého salátu můžeme použít bílou kedlubnu, jidášovo ucho, mrkev, jablečný kvasný ocet, trochu soli a pepře a lehce cukru. Takové propojení surovin způsobí jejich rychlejší fermentaci a salát tak bude plný antioxidantů a vitamínů.



Nejen dobře uvařit ale i naservírovat

A protože celkový zážitek z dobře připraveného jídla není jenom o samotné přípravě, ale i kvalitě servírování. Použijeme na dnešní pokrm talíře a doplňky z edice Shiro od české rodinné firmy Sving. „Tento porcelánový talíř, na který budeme servírovat bůček byl vypálen na 1 400 °C takže je velmi odolný, navíc disponuje silnou vrstvou glazury takže se jen tak nepoškrábe. Ke grilu ideální,“ chválí si pipMaster svůj talíř. „Kdepak bůček a barbecue ničím nenahradíš“, pochutnává si pipMaster na svém kulinářském výsledku.

Další recepty

Grilujte s pořádným vybavením od pipMaster Grill

Chci vidět nabídku