Buřty na pivu zná každý. V dnešním dílu grilovací akademie si na grilu uděláme jejich nepříliš známou variantu s bůčkem a krkovicí zauzenými v grilu a na černém pivu.
Přípravu grilované pochoutky začneme přípravou masa. Budeme potřebovat kilo očištěného vepřového bůčku bez kosti a kůže, který pokrájíme zhruba na kostky o velikosti třech centimetrů. Obdobně si připravíme i kilo očištěné krkovice. Kostky odložíme do pekáčku anebo ploché misky, ve které budeme maso kořenit. Na kořenění masa zvolil pipMaster směs „The BBQ Rub“ od Killer Hogs z cukru, soli, uzených papriček a dalšího koření, které zvýrazní jeho chuť, aniž by přebila chuť masa. „Protože maso necháme v grilu zaudit, je důležité, aby masové kostky byly nakořeněny ze všech stran, protože chceme, aby se nám na nich vytvořila krásná kůrka. Nakořeněné maso v misce párkrát prohodíme, aby se koření dostalo do všech stran,“ vysvětluje pipMaster.
Vedle toho pokrájíme zeleninu, kterou pak později smícháme s lehce zauzeným masem. Tři světlé a tři červené cibule pokrájíme nahrubo a k nim přikrájíme tři červené a jednu žlutou papriku, kterou překrojíme podélně a pak ji pokrájíme na menší kousky a dále jednu až dvě chilli papričky. Ty však s rozvahou, záleží na jejich pálivosti a vašich chuťových preferencích.
Dále nasekáme najemno stroužky z celé hlavičky česneku, a nakonec přidáme šest kusů posekaných sušených rajčat. „Doporučuji použít rajčata sušená na slunci nikoli marinovaná v oleji, které se úplně rozvaří a do jídla se z nich nedostanete tolik výrazné chuti jako ze sušených rajčat,“ radí pipMaster. Posekanou zeleninu dáme do kovové pánve, kterou pak vložíme do grilu.
Gril nastavíme na teplotu 150 °C a protože necháme maso zaudit budeme grilovat nepřímou metodou a do grilu přidáme dvě polínka ovocného dřeva. Masové kostky vyskládáme na rošt a necháme je v grilu 45 až 60 minut zaudit. Kostky poté vyndáme na pokrájenou zeleninu připravenou v pánvi a dáme ji i s masem do grilu.
Vše podlijeme asi půl litrem černého piva a přidáme dvě plechovky pasírovaných rajčat Mutti a vše lehce promícháme. „A přidáme trošku sójovou omáčku?“ ptá se Daniele. „Máme tady sójovou omáčku od Kikkomanu, její ikonický tvar navrhl japonský průmyslový návrhář motorek a vlaků Kenji Ekuan,“ říká pipMaster a vysvětluje proč má zkosené hrdlo dva otvory.
Původně se totiž omáčka nalívala z konvice, ale vždy kapala, což bylo dost nepraktické, takže designér Ekuan hrdlo uřízl pod opačným úhlem 60 stupňů, než má špička konvice a omáčka se po nalití vtáhne zpět do láhve a nikde okolo nekape. Aby tento zlepšovák fungoval na sto procent udělali to samé i z druhé strany hrdla. Spíš než technické zpracování dávkovače na sójovou omáčku obdivoval Daniele samotný design limitované edice, která zobrazuje typický japonský most, jenž symbolizuje spojení lidí, kultury a chutí. Na limitované edici však najdete i úplněk, jenž ozařuje listy do zlaté barvy, které symbolizují harmonii a obdiv k přírodě. To vše jsou hodnoty, které vyznává jak Japonsko, tak Kikkoman. Limitovaná edice bude dostupná po celém Česku do konce března.
My ale místo sójové omáčky použijeme omáčku teriyaki s pečeným česnekem. Jedná se vlastně o směs sójové omáčky, japonského saké, cukru a medu, takže na konci nám pokrm i krásně zkaramelizuje. Přidáme lžíci teriyaki, pánev přiklopíme víkem a necháme v grilu další hodinu dusit. Nakonec odklopíme a omáčku necháme asi pět minut zredukovat. Servírujeme s čerstvým chlebem a pivem.